Yerli seyir füzesi Roketsan Çakır tanıtıldı

Roketsan kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip yeni kuşak yerli seyir füzesi Çakır’ı geliştirdiğini açıkladı. Çakır, hava araçları ve kanatlı hava araçlarının yanı sıra insansız hava araçlarında da kullanılabilecek ve böylelikle yerli İHA’larımıza yerli seyir füzesi kabiliyeti eklenecek.

Roketsan Çakır’ın gayeleri ortasında su üstü gayeler, kıyıya yakın kara ve su üstü maksatlar, stratejik kara amaçları, alan gayeleri ve mağaralar bulunuyor. Harp başlıklı versiyonları, bu amaçlara karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor.

Motoru yerli

Yerli seyir füzesi Çakır’da Kale Arge tarafından yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen KTJ-1750 turbojet motor kullanılıyor.

Ulusal Muharip Uçağın yerli motoru hakkında açıklama

2 gün evvel eklendi

Üzerindeki ağ tabanlı yapı sayesinde amaç değiştirme ve misyon iptali özelliği de bulunuyor. Sürü halinde misyon yapabiliyor. Farklı mühimmatlarla koordineli biçimde taarruz gerçekleştirebiliyor.

Radar soğurucu özellikli özgün gövde tasarımı sayesinde Çakır, yüksek beka kabiliyeti sunuyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısı ile düşman hava savunma sistemlerince tespit edilebilirliğini en az düzeye indiriyor.

Çakır, karıştırmaya sağlam GNSS ve altimetre dayanaklı ataletsel navigasyon sistemi ile ağır elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da seyrine devam edebiliyor.

Birinci uçuş 2022’de

Çakır’ın tasarım çalışmaları devam ediyor. Birinci test uçuşunun bu yılın sonlarına gerçek Akıncı TİHA’dan yapılması planlanıyor. Entegrasyon çalışmaları 2023 yılı içerisinde tamamlanarak kullanıma hazır hale gelecek.

Güncelleniyor…

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Yerli seyir füzesi Roketsan Çakır özellikleri

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.