Yerli teşebbüsün geliştirdiği kamera sistemi NATO ülkesine ihraç edildi

Türkiye’deki genç teşebbüslerin ihracat muvaffakiyetleri devam ediyor. Artık de yeni mezun mühendisler tarafından kurulan Blitz Systems’in bulut altı insansız hava araçlarında kullanılması için geliştirdiği kamera sistemi, NATO üyesi bir Avrupa ülkesine ihraç edildi. Avrupa ülkesinin ismi açıklanmadı.

Blitz Systems firmasının Genel Müdürü Kadir Doğan, bu ihracatın direkt birinci kez gerçekleştiğini belirterek, “Böylece Türkiye birinci kere bulut altı insansız hava araçları (BİHA) için kullanılabilecek bir kamerayı NATO ülkesine direkt ihraç edebildi. Hatırlanacağı üzere daha evvel Türkiye NATO üyesi bir ülkeye SİHA ihraç etti. O ihracatta kamera platform üzerinde satılmış oluyor. Hasebiyle daha evvel direkt bir kamera satışı olmadı.” dedi.

Ulusal Muharip Uçak’ın (MMU) yeni görüntüsü yayınlandı

19 sa. evvel eklendi

Yerli ve ulusal yazılım kullanılıyor

Geliştirilen kamera sistemi, bulut altı insansız hava araçları olarak tabir edilen 3-4 metre kanat açıklığına sahip küçük İHA’larda kullanılacak. Firmanın Genel Müdürü Kadir Doğan, kameranın yanı sıra imaj sürece, haberleşme ve elektronik motor yazılımlarının firmanın kendi imkanlarıyla üretilmesinin, sistemin en değerli özelliklerinden olduğunu söz etti.

Geliştirilen yazılım altyapısının özellikleri hakkında konuşan Doğan, “Havadaki platformdan yerde olan biteni denetim edebiliyorsunuz, takip ettiğiniz bir aracın GPS pozisyonunu net olarak belirleyebiliyorsunuz, farklı sensörlerden gelen imgeleri anlık olarak yerdeki istasyona gönderebiliyorsunuz. Bu süreçleri bizim grup arkadaşlarımızla geliştirdiğimiz ulusal yazılımımız yapıyor. Haliyle biz de şimdi 1 yaşını yeni doldurmuş genç teşebbüs olarak bu türlü bir işi yapmanın gurunu yaşıyoruz.”dedi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Blitz Systems’in kamera sistemi NATO ülkesine ihraç edildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.