Yonga dünyasına ASML şoku: Siparişleri üretmek yıllar alacak

Global çip krizi yükünü hissettirirken yıl sonuna gerçek bir rahatlama bekleniyor. Ne var ki bu rahatlama döküm devlerinin bantlarının rahatlaması ile direkt alakalı. Bantların rahatlaması da ekipman üreticilerinin eser yetiştirmesi ile direkt alakalı. Kesinlikle bir yerde aksamalar oluyor.

ASML uyardı

EUV yonga sürece sistemleri konusunda dünya devi ve hatta tek olan Hollandalı ASML, bedeli yüz milyonlarca dolar olan sistemler üretiyor. Başta TSMC olmak üzere, Samsung, Intel üzere döküm devleri de sıraya giriyor.

AMD 4800S masa üstü seti ortaya çıktı

4 gün evvel eklendi

Geçen yıla nazaran talepler ve gelirler kıymetli ölçüde arttı. Bununla birlikte ASML de kaygılı çünkü yüksek taleplere yetişemiyor. O denli ki kimi siparişlerin dökümcülere teslimi bir kaç yılı bulacak. CEO bu hususta yonga dünyasını uyardı.

Kısır döngü olduğu için ASML de yonga krizinden etkileniyor. Carl Zeiss üzere 200 kritik tedarikçi olmak üzere toplamda 700 tedarikçi ile çalışıyor. Müşteriye özel üretim yapıldığı için de süreç uzun. Tedarikçilerde yaşanacak zahmetler süreci uzatıyor ki ne yazık ki kasvetler büyük. Ekipman bulmak, bulsa bile bantlara geçecek çalışanı eğitmek hayli uzun bir süreç.

ASML bu bakımdan bir yandan tedarikçileri ile dirsek teması kurarak süreci azaltmaya çalışıyor. Öbür yandan kendi kapasitesini de yüzde 50 civarında arttırmaya çalışıyor fakat bu hayli uzun bir müddet alacak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Yonga krizi bitecek mi?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.