Yonga üretiminde yeni sorun: Üreticilerin ekipman tedariki zorlaşıyor

Covid-19 pandemisi ile başlayan ve günümüzde hala devam eden çip kıtlığı sorunu, birçok üreticinin artan talebi karşılamak hedefiyle yeni genişleme planlarına yönelmesine sebep oldu. Kesimde yaşanan bu sıkıntılar günümüzde yavaş yavaş hafiflemeye başlarken, artık de üreticiler genişleme için gerekli olan ekipmanların tedarikinde sıkıntılar yaşamaya başladı.

Problemlerin çözülmesi beklenenden uzun sürebilir

NikkeiAsia tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, Applied Materials, KLA, Lam Research ve ASML üzere yonga üreticilerine ekipman tedariki sağlayan şirketler, kimi değerli makinelerin gönderim mühletinin 18 aya kadar uzayabileceği konusunda üreticilere ihtarda bulundu. Ayrıca birden fazla kaynak, tedarik kısıtlamalarının lensler, valfler ve pompalardan mikro denetleyicilere, mühendislik plastiklerine ve hatta elektronik modüllere kadar neredeyse her şeyde meselelere neden olduğunu bildiriyor.

Apple çip tedarikçisi TSMC birinci çeyrek için rekor gelir açıkladı

2 gün evvel eklendi

Bununla birlikte yaşanan tedarik sıkıntılarının önüne geçmek emeliyle üretim kapasitesini arttırmayı hedefleyen TSMC, Intel, Samsung üzere dev yonga üreticilerinin genişleme planlarını ertelemek zorunda kalabileceğini söyleyebiliriz.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Yonga üretiminde ekipman tedarik problemleri başladı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.