YouTube, sonda içeriğe sahip görüntülerin Paylaş düğmesini kapatabilir

YouTube, içerik kontrollerini artırmak ve platformda yanlış bilgilere sahip görüntülerin geniş kitlelere ulaşmasını engellemek için yeni adımlar atıyor. Şirket, yanlış bilgi konusunda hudutta olan içeriğe sahip görüntülerin öbür platformlarda paylaşılmasını engelleme yoluna gideceklerini duyurdu.

YouTube’un yanlış içeriğe yönelik yeni adımları

YouTube, yanlış içeriğe sahip görüntülerin tanınan hale gelmesi hayli uygun bir ortama sahip fakat şirket yeni atılımlarıyla bunun önüne geçmeyi hedefliyor. Platformun baş eser sorumlusu Neal Mohan, şirketin gelecek planlarını paylaştı.

Yapılan açıklamalara nazaran birinci olarak yanlış içeriğe sahip görüntülerin daha erken keşfedilmesi amaçlanıyor. Bilhassa komplo teorileri üzerine hazırlanan görüntülerin viral hale gelmeden evvel tespit edilebilmesi için sistemlerini daima yeni datalarla eğittikleri söyleniyor. Mohan, birtakım içeriklerin yayılmasını azaltmanın yanı sıra sistemlerinin kullanıcıları arama sonuçlarında ve önerilenlerde sağlam görüntülere yönlendirdiklerini belirtiyor.

 Şirket ayrıyeten doğal afetler üzere büyük olaylardan sonra görüntü içeriğinin şimdi doğrulanamadığı vakitlerde bir görüntüye yahut arama sonuçlarının üstüne eklenecek ek etiket çeşitlerini araştırıyor.

YouTube, bir görüntünün kaldırılmasını gerektirmeyecek lakin içeriğin sonda bir doğruluğa sahip olduğu düşünüldüğünde görüntünün ‘Paylaş’ düğmesini kapatabilir. Şirket, bu sayede görüntünün platformlar ortasında paylaşarak tanınan olmasını engelleyeceklerini düşünüyor lakin bu mevzuda kimi çekinlerinin olduğu belirtiliyor. Mohan mevzuya dair: “Paylaşımları engellemenin bir izleyicinin özgürlüklerini kısıtlamada çok ileri gidip gitmeyeceği ile boğuşuyoruz.” sözlerinde bulundu.

Şirket, öteki bir alternatif olarak hudutta görüntüleri izleyecek şahıslara, görüntü başlamadan evvel içeriğin yanlış bilgi içerebileceğini bilmelerini sağlayan bir geçiş reklamı eklemeyi planlıyor.

Mahallî bahislerde oluşabilecek yanlış bilgiler içeren görüntülerin tespiti için ise platform, mahallî uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iştiraklerini genişletmeyi hedefliyor.

Google, Mac’leri Chrome OS Flex ile Chromebook’a dönüştürüyor

1 gün evvel eklendi

YouTube, çeşitli görüşleri platformda desteklemeye devam edeceklerinin altını çizerken tüm eserlerinin ve siyasetleri genelinde ziyanlı yanlış bilgileri azaltmak için çalışmalarını geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • YouTube, yanlış bilgi içeren görüntülere yeni tedbirler alıyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.