Yüksek düzeyde kurşuna maruz kalmak IQ’yu düşürüyor

Kurşunun ziyanlı tesirleri üzerine ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda, başta otomobil egzozundan kaynaklanan kurşuna maruz kalmanın nüfusun yaklaşık yarısının IQ’sunu olumsuz etkilediği iddia ediliyor. Bilhassa çocuk yaşta kurşuna maruz kalmanın insanları daha fazla etkilediği belirtiliyor.

Uzun vadeli hastalıklara da öncülük ediyor

Duke Üniversitesi araştırmacıları, kurşuna maruz kalmanın IQ düzeyleri üzerindeki tesirini toplam nüfus perspektifinden ölçmek için bir çalışma gerçekleştirdiler. Birçok bilgi setinin kullanıldığı çalışma sonucunda ziyanlı düzeyde kurşuna maruz kalmanın iQ’da düşüşe sebep olduğu bulundu.

Kurşuna maruz kalmanın boyalar ve su boruları da dahil olmak üzere birçok etmenden kaynaklandığı düşünülse de en büyük etmen olarak kurşunlu akaryakıt kullanan otomobillerin egzozları gösteriliyor. Çocukluk yaşta kurşuna maruz kalan ABD vatandaşlarının IQ puanında toplamda tahminen 824 milyon puan azalmış olabileceği düşünülüyor.

1965 ve sonrasında doğan bireylerin altı IQ puanı kaybetmiş olabileceği ve bu bireylerden çocuklukta daha yüksek düzeyde kurşuna maruz kalanlarda bu puanın yediye çıktığı söyleniyor. Araştırmacılar, ortalama olarak kurşuna maruz kalmanın her yetişkin vatandaşın IQ’sunu yaklaşık üç puan azalttığını gözlemlediklerini belirtiyorlar.

Az da olsa alkol tüketimi, beyni yaşlandırıyor

1 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, ziyanlı düzeyde kurşuna maruz kalmanın daha düşük IQ’lara neden olmasının haricinde beyin boyutunun küçülmesi, zihinsel hastalık mümkünlüğünün artması ve yetişkinlikte artan kardiyovasküler hastalıklar üzere öteki uzun vadeli sıhhat bozuklukları için daha yüksek risk altına soktuğunu söylediler.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Yüksek düzeyde kurşuna maruz kalmak IQ’yu düşürüyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.