Yunanistan, Avrupa’nın en büyük çift yüzeyli güneş çiftliğinin açılışını yaptı

Yunanistan, yenilenebilir güç üretimi konusunda yeni bir atılım gerçekleştirdi. 204 megavatlık (MW) bir güneş gücü çiftliğinin açılışını yapan ülke, Avrupa’daki çift yüzeyli panellere sahip en büyük güneş gücü çiftliği sahibi oldu.

Çift yüzeyli paneller daha fazla güç üretebiliyor

2030 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan güç üretim kapasitesini 19 gigavata çıkarmak isteyen Yunanistan, geçtiğimiz günlerde yılda 75.000 meskene elektrik sağlayabilecek 350 GWh elektrik üretmesi beklenen güneş çiftliğini resmen açtıklarını duyurdu.

130 milyon Euro’luk bir proje kapsamında geliştirilen çiftlikte 500.000 çift yüzeyli güneş paneli bulunuyor. Üretilen güç birkaç hafta içinde Yunanistan’ın elektrik şebekesine bağlanacak.

Hidrojen, CO2’den daha çok global ısınmaya sebep olabilir

1 gün evvel eklendi

Çift yüzeyli güneş panelleri, hem ön hem de art yüzeylerinden elektrik üretebilmeleri sayesinde tek yüzlü güneş panellerinden üçte bir oranında daha fazla güç üretebiliyor. Yunanistan, 2030 yılına kadar güç tüketiminin %35’ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Yunanistan, 204 MW çift yüzeyli güneş çiftliğini başlattı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.